top of page

Oddział SITPNiG w Gdańsku na wyprawie po Turcji - 2012 r.

Zarząd Oddziału SITPNiG w Gdańsku zorganizował wycieczkę dla członków Stowarzyszenia w okresie od 6 do 16 maja 2012 r. na trasie Antalya-Pomukkale-Efez-Kusadasi-Stambuł-Ankara-Kapadocja-Konya-Antalya, w której wzięło udział 25 osób.

Wyprawa nasza rozpoczęła się samolotem na trasie Gdańsk-Antalya, a dalej autokarem, którym przejechaliśmy 3200 km po Turcji zgodnie z naszym planem zwiedzania.

Nasz przygoda rozpoczęła się od miejscowości Pomukkale, która słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu gór. Wypływająca z gorących źródeł, woda, ochładzając się na powierzchni tworzy osady wapienne. Na zboczu góry powstają progi i baseny wody termalnej ukształtowane w formie tarasów, po których spływa woda. Teren ten jest pod ochroną, który objęło 1988 roku swoim patronatem UNESCO wpisując go na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego. Mogliśmy korzystać z atrakcji tego miejsca spacerując po tych tarasach, korzystając z kąpieli w basenie Kleopatry oraz zwiedzając ruiny starożytnego uzdrowiska Hierapolis.

Następnym miejscem na naszej trasie były ruiny antycznego miasta Efez, którego założycielem zgodnie z legendą był Androklos, który otrzymał od wyroczni wskazówkę dotyczącą założenia miasta. Miało ono powstać w miejscu, które „wskaże jemu ryba i dzik”. Zgodnie z mitem na wzgórzu Pion spotkał przy ognisku rybaków piekących ryby. Jedna z ryb podskoczyła, a rozpryskujące iskry zapaliły pobliskie zarośla. Ogień spłoszył kryjącego się w nich dzika. Wypełniając przepowiednię Androklos w tym właśnie miejscu założył swoje miasto. Historia Efezu była bardzo burzliwa między innymi panowali Persowie, Rzymianie, a w I wieku do Efezu dotarła wiara chrześcijańska, potem islam. Spacerując po ruinach miasta przewodnik opowiadał nam kolejno o zachowanych pozostałościach tego miasta między innymi Świątynia Domicjana, Odeon, brama Herkulesa, fontanna Trajan, latryny, Świątynia Hadriana, biblioteka Celsusa, teatr, ulica Marmurowa, ulica Portowa.

Efez znany był w starożytności jako jeden z najstarszych ośrodków kultu bogini Matki. Według legend greckich założycielkami miasta były Amazonki. Z Efezem jest związana postać św. Jana Ewangelisty, który przez ostatnie lata życia napisał swoją Ewangelię. Św. Jan osiedlił się w Efezie wraz z matką Jezusa Maryją. Na wzgórzu Coressus powyżej ruin Efezu, znajduje się niewielka kapliczka wybudowana na fundamentach domu, w którym , zgodnie z legendą zamieszkała Maria. Na terenie Efezu nadal są prowadzone prace archeologiczne.

Kolejnym punktem naszej wyprawy był przejazd do miasta Kusadasi, a dalej wyprawą promową z Yalova do Gebze do Stambułu. Zwiedzanie jedynego na świecie miasta położonego na dwóch kontynentach, podzielone cieśniną Bosfor na część europejską i azjatycką. Stambuł położony jest nad cieśniną Bosfor i morzem Marmara. Zachodnia część miasta znajduje się w Europie, wschodnia w Azji . Na półwyspie znajdują się największe kościoły, najwspanialsze meczety. Na dwóch z siedmiu wzgórz na których leży Stambuł znajduje się Pałac Topkapi, Błękitny Meczet, Hagia Sofia, kryty Bazar, Hipodrom, podziemne cysterny na wodę (do podtrzymania stropu użyto 366 kolumn, jako podstawy do dwóch kolumn użyto płaskorzeźb głowy meduzy).

Dalej zwiedzanie stolicy Turcji – Ankary, która jest drugim, co do wielkości miastem w Turcji po Stambule. Z uwagi na ograniczony czas głównym programem naszej wycieczki było zwiedzanie Anitkabir - Mauzoleum Atatürka, oprócz Atatürka, spoczywa tu również drugi Prezydent Republiki Tureckiej.

Anitkabir składa się z czterech części: alei Lwów, miejsca ceremonii, hali Honoru (miejsca pod którym znajduje się grobowiec Atatürka), Parku Pokoju otaczającego Mauzoleum. Anitkabir położony jest na wzgórzu, widoczny prawie z całej Ankary.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania jest Kapadocja – jest to kraina historyczna znana z charakterystycznych form, krajobraz domów, kościołów wykutych w skałach, skalnych stożków, „grzybów”, oryginalnych form skalnych. Szczególne skupisko klasztorów znajduje się w ramach dzisiejszego Parku Narodowego Gȍreme, będącego na liście UNESCO. Istnieją tu liczne podziemne miasta, w których chrześcijanie chowali się przed prześladowaniami, najpierw ze strony rzymian, potem muzułmanów. Między innymi obejrzeliśmy skalne kościoły, podziemne miasto Ȕçhisar, Doliny - Wyobraźni, Trzech Piękności, Gołębi.

Jedną z atrakcji tego regionu jest lot balonem (wyruszają nad ranem, przed wschodem słońca). Niesamowite wrażenia – wiem, bo jeden z uczestników naszej wyprawy skosztował tych atrakcji.

Po tak ciężkim dniu dla odprężenia, również następną atrakcją jest masaż „hammam„ – polecam, ponieważ kilka osób również skorzystało z tej formy odpoczynku, coś w rodzaju naszego „”Spa”, ale inne.

Po odnowie cała nasza grupa celem integracji międzynarodowej bawiła się na tzw. Wieczorze Tureckim (muzyka turecka, taniec wirujących derwiszów, tańce ludowe).
W godzinach południowych następnego dnia odwiedziliśmy centrum rękodzieła ludowego związanego z garncarstwem i ceramiką w drodze do miasta Konya, które w całym kraju słynie z religijności swoich mieszkańców, jak również z ich konserwatyzmu. Jest również ośrodkiem zakonu wirujących derwiszów, który został założony w XIII wieku przez Celaddina Rumiego, zwanego Mevlaną. Obecnie znajduje się tu Muzeum Mevlany, w którego zbiorach znajdują się manuskrypty, ubiory, dywany, instrumenty muzyczne, bogaty zbiór wydań Koranu, liczne relikwie i w tym najważniejsza – urna z włosami z brody Mahometa. Konya dla muzułmanów jest tym, czym Częstochowa dla katolików.

Po tak długiej podróży czas przyszedł na odpoczynek w mieście Antalya nad Morzem Śródziemnym. W trakcie wypoczynku cała nasza grupa dzieliła się wrażeniami z przebytej podróży planując następną wyprawę.

W dobrych humorach wracamy do domu na trasie Antalya-Warszawa-Gdańsk.(Foto archiwum SITPNiG Oddział w Gdańsku)


21 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page