top of page

III edycja Konkursu o Patronie - Ignacym Łukasiewiczu

Oddział Zielona Góra po raz trzeci zorganizował Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Patronie Ignacym Łukasiewiczu dla szkół w rejonie działania Oddziału.

Gospodarzem III edycji Konkursu, który odbył się w dniach 9-10 kwietnia, była Szkoła Podstawowa w Garkach. Wzięło w nim udział pięć szkół noszących imię Łukasiewicza zlokalizowanych na terenie działania Oddziału, czyli w północno-zachodniej Polsce. Były to szkoły z Krosna Odrzańskiego, Wrzosowa, Dębna, Krośnic i Garek.

Młodzież w trzyosobowych zespołach rozwiązywała test dotyczący patrona. Uczniowie układali puzzle przedstawiające kopalnię ropy naftowej i gazu ziemnego, grali również w grę „Memory”, na której kartach widniały przedmioty, do produkcji których używamy ropy naftowej. W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się drużyna z Wrzosowa. Wśród gimnazjalistów zwyciężyła drużyna z Dębna. Podczas spotkania dzieci odwiedziły ekspozycję muzealną na terenie Ośrodka Kopalń Ostrów Wlkp. i Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

​Oprócz nagród rzeczowych zwycięskie zespoły pojechały do Krakowa. Wyjazd odbył się w dniach 23-24 października. Grupa zwiedziła z przewodnikiem szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego, Katedrę na Wawelu, Apartamenty Królewskie i Prywatne Komnaty Króla. Był też czas na spacer po Rynku i odwiedzenie Sukiennic. Ostatnim punktem programu była wizyta w PGNiG SA Oddział Ratownicza Stacja Górnictwa Otworowego. Pracownicy Stacji zaprezentowali młodzieży sprzęt używany przez ratowników górniczych, zademonstrowali możliwość szkolenia na symulatorze wiertniczym Drill Sim 5000.

foto: Gospodarzem III Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Ignacym Łukasiewiczu była Szkoła Podstawowa w Garkach kierowana przez Dyrektor Ewę Kowalską, uczniowie szkoły podczas programu artystycznego przybliżyli gościom fakty z życia I. Łukasiewicza.

Gdzie I. Łukasiewicz otworzył pierwszą w Polsce rafinerię? – to jedno z wielu pytań, na które uczniowie odpowiadali podczas konkursu wiedzy o patronie.

Zwycięska drużyna z Dębna (kat. gimnazjum): Weronika Gayday, Aleksandra Radzimkiewicz i Krystian Stacherski odebrała nagrody z rąk Wojciecha Niepewnego, kierownika OK Ostrów Wlkp. i Jarosława Cierpki, członka Zarządu Koła Ostrów Wlkp. i jednocześnie absolwenta szkoły w Garkach.W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się drużyna z Wrzosowa: Nikola Bryks, Magdalena Frątczak, Samanta Kasimierska, z opiekunem Małgorzatą Siarnik, Wojciechem Niepewnym i Burmistrzem Gminy i Miasta Odolanów Ewą Dziubką,

Podczas spotkania grupa odwiedziła ekspozycję muzealną na terenie Ośrodka Kopalń Ostrów Wlkp. PGNiG SA Oddziału w Zielonej Górze i Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów w Antoninie. Zwycięzcy konkursu zwiedzili m.in. Katedrę na Wawelu i Zamek Królewski

W RSGO młodzież zobaczyła symulator, który umożliwia przeprowadzanie ćwiczeń przy różnych, skomplikowanych i zmieniających się sytuacjach, jakie mogą wystąpić w otworze wiertniczym,

(foto archiwum SITPNiG O. Zielona Góra - M. Wajda, J. Krupnicka)

61 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page