top of page

XIII Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku

Orła blask – XIII Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza

XIII Sesja Szkół im. Ignacego Łukasiewicza odbyła się w dniach 22-23 września 2017 r. w Zespole Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego. W zjeździe uczestniczyło 19 szkół noszących imię Ignacego Łukasiewicza.XIII Sesję Szkół im. Ignacego Łukasiewicza mamy już za sobą. Tym razem obradowaliśmy w stolicy Mazowsza, w Płocku. Dwa lata temu z ogromną radością przyjęliśmy propozycję zorganizowania kolejnej Sesji w Zespole Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza w Płocku. Trzeba przyznać, że niełatwo było przekonać Szanowną Radę Szkół, aby zjazd odbył się w grodzie Książąt Mazowieckich, wszak większość szkół noszących imię Ignacego Łukasiewicza znajduje się w południowej części kraju, daleko od Płocka. Udało się jednak i argumenty nie do podważenia skłoniły organizatorów i członków poprzedniej Sesji do podjęcia takiej decyzji. Dzięki temu, w 2017 roku staliśmy się gospodarzami tego pięknego przedsięwzięcia.Warto wspomnieć, że do rodziny Szkół Łukasiewicza dołączyliśmy całkiem niedawno, bo w roku 2007, kiedy nasza Alma Mater przywróciła imię zagubionego gdzieś po drodze, podczas zmiany nazwy placówki, Patrona. Szybko i sprawnie nadrabialiśmy zaległości, uczestnicząc we wszystkich kolejnych Sesjach, a szkoły Łukasiewiczowskie serdecznie nas przyjęły i włączyły do swojej wspólnoty. Dlatego też tak bardzo zabiegaliśmy, aby XIII Sesja odbyła się w Płocku, miejscu godnym wielkiego Patrona, w europejskim centrum przemysłu naftowego. Niestraszna okazała się odległość, a nasi goście przybyli na czas z różnych zakątków kraju, z województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. W czwartek 21 września, późnym wieczorem, w strugach deszczu, uczniowie i ich opiekunowie (niektórzy po dziewięciu godzinach podróży) wreszcie dotarli na Wzgórze Tumskie.W piątek 22 września w „Chemiku” zawrzało. Dyrekcja, nauczyciele, młodzież i pracownicy szkoły zgodnie z ustalonym harmonogramem, według przydzielonych zadań, zajęli swoje stanowiska. Już w recepcji uczniowie ZSCE dokonywali rejestracji szanownych gości, oczywiście wszystko w trosce o porządek i bezpieczeństwo. Jednocześnie wręczone zostały okolicznościowe gadżety i pamiątki-niespodzianki. Zadbaliśmy, aby już na wejściu zapanowała domowa atmosfera.

Rejestracja uczestników sesji (fot. D.Bernaś)

Machina organizacyjna, pod batutą dyrektora Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza - Tomasza Wiśniewskiego i troskliwymi skrzydłami Elżbiety Brzeskiej-Walczak i Moniki Grabarczyk – organizatorek całego zamieszania oraz z pomocą sztabu ludzi z „Chemika”, ruszyła. Funkcjonowała bez zarzutu, zgodnie z mazowiecką dokładnością, punktualnością i przezornością aż do sobotniego popołudnia.Tomasz Wiśniewski, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza, przywitał przedstawicieli Zarządu Głównego SITPNiG – sekretarza generalnego pana Piotra Dziadzio, panią Jolantę Likus oraz panią Dominikę Bernaś; przewodniczącą Rady Szkół im. Ignacego Łukasiewicza – panią Joannę Kubit, prezesa Centrum Edukacji grupa Orlen – pana Bogdan Kijka, dyrektorów szkół, opiekunów i uczniów. Symbolicznym przekazaniem lampy naftowej gospodarzowi zjazdu, Piotr Dziadzio – sekretarz generalny SITPNiG dokonał uroczystego otwarcia Sesji. Lampa została umieszczona na honorowym miejscu, obok portretu Patrona. Rozpoczęliśmy XIII Sesję Szkół im. Ignacego Łukasiewicza.

Podziękowanie dla gospodarza oraz uczestnicy podczas otwarcia sesji (fot. D. Bernaś)

Staropolskim obyczajem, przy dźwiękach poloneza, młodzież Zespołu Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza uświetniła powitanie uczestników spotkania, zaś „Walc Barbary” dopełnił dzieła i wprawił wszystkich w podniosły nastrój. Następnie rozpoczęła się prezentacja sztandarów szkół im. Ignacego Łukasiewicza. Wszystkie serca mocniej zabiły, kiedy rozległo się triumfalne „Conquest of paradise” i sztandary szkół Łukasiewiczowskich w uroczystym przemarszu pojawiały się na scenie auli. Byliśmy poruszeni. Tymczasem młodzież znowu nas zaskoczyła i wzruszone serca uradowała skocznym krakowiakiem – tańcem z południa Polski, wszak wielu gości stamtąd przecież przyjechało.

Występy podczas rozpoczęcia sesji (fot. D. Bernaś)

Potem nastąpiła multimedialna prezentacja przybyłych szkół. Między innymi w taki sposób wzajemnie się poznajemy. Melodia w tle, którą słyszeliśmy podczas oglądania slajdów, wreszcie rozbrzmiała donośnie, gdy na końcu prezentacji pojawił się Zespół Szkół Centrum Edukacji. Słowa piosenki: „Hej Mazowsze, jakie cudne, gdzie jest taki drugi kraj?” towarzyszyły nam niemal przez całą Sesję. Chcieliśmy w ten sposób pokazać gościom, dokąd przyjechali i że bardzo cieszymy się z ich odwiedzin. Kiedy wreszcie na ekranie pojawiło się logo PKN Orlen i ujrzeliśmy potężne kominy rafinerii, wiedzieliśmy wszyscy, że jesteśmy w Płocku. „Orła cień” i roztańczone maskotki marketingowe - orły - wywołały gromkie brawa publiczności. Jak przystało na uroczystą chwilę, uczeń w roli Ignacego Łukasiewicza przeciął wstęgę i XIII Sesja Szkół została uznana za otwartą. Ogromny tort z logo Sesji ostatecznie zacieśnił więzi Łukasiewiczowskich przyjaciół. W takim oto nastroju młodzi ruszyli do konkursu wiedzy o życiu i działalności Ignacego Łukasiewicza. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych.

Prezentacja szkół i tort z logo sesji (fot. D.Bernaś)


W czasie, gdy podopieczni rozwiązywali test, opiekunowie zostali zaproszeni na spacer po Płocku. Na uwagę zasługuje fakt, że nikt z gości wcześniej nie był w naszym mieście. Więc przewodnicy szkolni pochwalili się płocką Katedrą, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Muzeum Mazowieckim, kościołem farnym, Wzgórzem Tumskim i innymi obiektami.Tymczasem uczniowie, po zakończonym konkursie, mogli odreagować stres i poprzez zabawę pogłębić swoją wiedzę. Organizatorzy Sesji zapewnili dzieciom i młodzieży mnóstwo atrakcji. Uczniowie zostali podzieleni na cztery piętnastoosobowe grupy. Każda z grup podjęła inne zadanie: kiedy pierwsza grupa robiła doświadczenia pod okiem chemików w laboratorium szkolnym, druga grupa zapoznawała się z instrukcją obsługi strategicznej gry planszowej „Oil City” – sprzedawała, kupowała baryłki ropy naftowej, trzecia zaś toczyła rozgrywki przed ekranami komputerów, by „Być jak Ignacy”, a czwarta przeprowadzała eksperymenty w mobilnym laboratorium PGNiG. Młodzi ludzie byli zachwyceni: wybuchy słychać było w całej szkole, niesamowite płomienie wywoływały dreszcz emocji, a rywalizacja o pola naftowe, podejrzewamy, że przeciągnęła się poza czas gry, gdyż słyszeliśmy burzliwe dyskusje nawet w czasie kolacji. Co tu ukrywać, każdy chciał „Być jak Ignacy”. Zwłaszcza, że na zwycięzców czekały wspaniałe nagrody.


Uczniowie podczas gry w "Oil City" (fot. D.Bernaś) oraz w trakcie "Być jak Ignacy" (fot. ZSCE)

Uczniowie podczas ćwiczeń w laboratorium (fot. D.Bernaś) oraz w trakcie doświadczeń przy mobilnym laboratorium PGNiG (fot. ZSCE)

Przy mobilnym laboratorium PGNiG (fot. D. Bernaś)


Priorytetem Sesji są oczywiście obrady. W piątek o godzinie 15:00 członkowie zjazdu rozpoczęli dyskusję. Ważnym postulatem Sesji okazuje się wymiana doświadczeń szkół Łukasiewiczowskich, poznawanie kultury, tradycji regionalnych, a także świadczenie pomocy uczniom i wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży, zwłaszcza tych z małych, wiejskich szkół. W roku szkolnym 2017/2018 szkoły im. Ignacego Łukasiewicza przystąpią do konkursu na logo i hymn Sesji. Utwór ten będzie inaugurował kolejne obrady, stanie się znakiem scalającym wspólnotę szkół Łukasiewiczowskich. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w czerwcu 2018 r.

Spotkanie przedstawicieli Rady Szkół im. Ignacego Łukasiewicza (fot. D. Bernaś)

Około godziny 18:00, korzystając z pięknej pogody, spacerowaliśmy nad Wisłą i podziwialiśmy Wzgórze Tumskie. W dobrych nastrojach dotarliśmy do najstarszej szkoły w Polsce, Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Tutaj gości czekała również niespodzianka: koncert zespołu SPIN z „Chemika”, w wyjątkowej scenerii auli Małachowianki. Poznaliśmy historię tego niezwykłego miejsca. Podziwialiśmy panoramę Płocka z wysokości wieży astronomicznej, a potem zeszliśmy do muzealnych podziemi. Najmłodszym uczestnikom Sesji najbardziej spodobały się historie o małachowskich duchach. Niektórzy poruszeni opowiadaniem mieli kłopoty z zaśnięciem podczas noclegu w akademickim „Wcześniaku”. Oczywiście wszystkiemu winne duchy, innych przyczyn nie udało nam się ustalić: tak więc sen naszych gości nie należał do spokojnych. Następnie autokary zabrały uczestników Sesji na nocną przejażdżkę po Płocku. Oświetlone Wzgórze Tumskie napawało dumą serca płocczan, a naszym gościom przysparzało wiele niezapomnianych wrażeń. Pięknie zaprezentował się oświetlony kombinat rafineryjno-petrochemiczny. Znów „Hej Mazowsze, jakie cudne…” było w naszej pamięci. A niektórzy nawet przyrzekali, że orła cień dokładnie widzieli nad kominem Clausa w tę niezwykłą noc. Wieczorna wyprawa pobudziła wyobraźnię gości przed wycieczką objazdową do PKN Orlen S.A.

Uczestnicy przed wejściem do najstarszej szkoły w Polsce, Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego (fot. ZSCE)


I oto już następnego dnia rano jesteśmy wszyscy za Bramą Nr 1 największego kombinatu rafineryjno-petrochemicznego. Atmosferę doniosłości chwili poczuliśmy tuż po przekroczeniu progu przedsiębiorstwa. O bezpieczeństwo nasze i zakładu zadbał pan ochroniarz. Przewodniczka poinformowała, że jest to wycieczka objazdowa i opowie nam o zakładzie, ale sam obiekt będziemy oglądać z okien autokaru. Z zainteresowaniem spoglądaliśmy na olbrzymie zbiorniki, arterie niekończących się rur, elektrociepłownię. Naszym oczom ukazał się PKN Orlen S.A. w całej okazałości. To właśnie tu odbywa się przerób ropy naftowej na benzyny, oleje napędowe i opałowe, paliwo lotnicze, tworzywa sztuczne i wyroby petrochemiczne. Zintegrowany kompleks rafineryjno-petrochemiczny w Płocku zaliczany jest do najnowocześniejszych i najefektywniejszych obiektów w Europie. I pomyśleć, że to właśnie Ignacy Łukasiewicz, znany w Polsce przede wszystkim jako twórca lampy naftowej, tak naprawdę stworzył podwaliny pod globalny przemysł naftowy. Ignacy Łukasiewicz pierwszy na świecie wykorzystał ropę na skalę przemysłową, założył też pierwszą spółkę naftową i w Bóbrce pod Krosnem otworzył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej i uruchomił pierwszą na świecie destylarnię w Ulaszowicach koło Jasła. Ignacy Łukasiewicz, Patron naszych szkół, uznany jest za twórcę przemysłu naftowego.Powołany 7 września 1999 roku Polski Koncern Naftowy S.A. połączył dorobek swoich poprzedników – Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych i Centrali Przemysłu Naftowego z ambitną wizją rozwoju, innowacyjnością i nowoczesnym zarządzaniem. PKN Orlen S.A. potrzebował niespełna dekady, by stać się jednym z największych i najbardziej nowoczesnych przedsiębiorstw w Europie środkowo-wschodniej. W codziennym działaniu spółka przywiązuje niezwykłą wagę do kwestii, które nie przekładają się wprost na wynik finansowy, ale są dla niej oczywistą powinnością – edukacji, zwłaszcza młodych ludzi, poszanowania środowiska naturalnego i wsłuchania się w potrzeby lokalnych społeczności.Następnym punktem programu był uroczysty przemarsz sztandarów i złożenie kwiatów pod pomnikiem Ignacego Łukasiewicza. Musieliśmy skorzystać z awaryjnego planu B i maksymalnie skróciliśmy trasę przemarszu ze względu na warunki pogodowe. Jednakże nawet deszcz nie był w stanie zakłócić podniosłej chwili: poczty sztandarowe zamiast pod główny pomnik Ignacego Łukasiewicza pomaszerowały na szkolne patio, gdzie znajduje się popiersie Patrona. Znowu zabrzmiało doniosłe „Conquest of paradise”, a serca mocniej zabiły.

Uroczysty przemarsz sztandarów przed pomnikiem Ignacego Łukasiewicza (fot. ZSCE)


Pozostało już tylko ogłoszenie wyników konkursu, uroczyste zakończenie Sesji i oczywiście pamiątkowe zdjęcia z orłami. Emocje były ogromne, kiedy na scenie, przy dźwiękach werbli, pojawiali się kolejni zwycięzcy konkursu. Przydzielono nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci 7-13 lat oraz młodzież 14-19 lat oraz nagrody grupowe.

Laureaci w konkursie indywidualnym w kategorii 7-13 i 14-19-lat (fot. D. Bernaś)

Laureaci w konkursie drużynowym w kategorii 7-13 i 14-19-lat (fot. D. Bernaś)


Przyznano również specjalną nagrodę najmłodszej uczestniczce sesji. Pracę uczniów i ich opiekunów nagrodzono brawami i upominkami.

Najmłodsza uczestniczka sesji (fot. D. Bernaś)

Dziękujemy sponsorom XIII Sesji Szkół im. Ignacego Łukasiewicza, bez których zorganizowanie tego wspaniałego przedsięwzięcia byłoby niemożliwe. XIII Sesja została zorganizowana dzięki wsparciu: PKN Orlen S.A., SITPNiG, PGNiG, Fundacji PGNiG, Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza. Honorowy patronat nad zjazdem objął Mazowiecki Kurator Oświaty.


Do zobaczenia za dwa lata w Strachocinie na XIV Sesji Szkół im. Ignacego Łukasiewicza!

ZSCE w Płocku: Elżbieta Brzeska-Walczak Monika Grabarczyk Tomasz Wiśniewski

199 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page