top of page

Piknik Naukowy w Muzeum w Bóbrce


W dniu 16 września w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce odbył się piknik naukowy. Wydarzenie było zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywały się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Z tej okazji w Muzeum można było obejrzeć specjalne wystawy, poświęcone zaangażowaniu przemysłu naftowego w działania niepodległościowe. Szczególnie wyeksponowana została osoba Ignacego Łukasiewicza, jako patrioty, czynnie zaangażowanego w walkę o wolność ojczyźnianą.

W ramach obchodów EDD zwiedzający mogli zapoznać się z wszystkimi muzealnymi ekspozycjami, a ponadto uczestniczyć w pikniku naukowym. Promocja nauki, szczególnie chemii i fizyki jest dla Muzeum niezwykle ważna, a zarazem bardzo trudna ze względu na niskie zainteresowanie ze strony odbiorców. Tym razem zdecydowano się na obranie innej formy popularyzacji tych trudnych nauk.

Hasłem pikniku była nauka, ale przez zabawę, poprzez udział w ciekawych i inspirujących doświadczeniach. W tym zakresie Muzeum zostało wsparte przez Centrum Nauki Kopernik. W trakcie pikniku odbywały się pokazy, pod hasłami: "Ciśnienie" i "Umysł przyłapany”. Niesamowite wrażenia zapewnił autobus- laboratorium z programu Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza- „Być jak Ignacy”. Prezentował niezwykle ciekawe eksperymenty i doświadczenia, które fascynowały zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Należytą, bo naukową formę zapewniły piknikowi prezentacje przygotowane przez krośnieński Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. I. Łukasiewicza oraz wyższe uczelnie: Akademię Górniczo- Hutniczą im. S. Staszica, Uniwersytet Rzeszowski Wydział Socjologiczno- Historyczny. Szczególnie spektakularne były pokazy przygotowane przez koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza. Koło „Szybkiego prototypowania” zachęcało do zgłębiania wiedzy z zakresu robotyki, natomiast koło „Mega volt” prezentowało zagadnienia związane z prądem elektrycznym.

W imprezie nie mogło zabraknąć atrakcji dla naszych najmłodszych, nie co mniej zaawansowanych naukowo. Niewątpliwą atrakcję stanowiły potężne, dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny.

Organizatorzy zadbali o zapewnienie rozrywki na najwyższym, intelektualnym poziomie. Piknik był idealną propozycją dla wszystkich, którzy lubią niestandardową formę wypoczynku. Przedsięwzięcie okazało się być wielkim sukcesem, jako, że w pikniku wzięło udział ok. 3.500 osób.

W organizacji pikniku Fundację wsparli: Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza, Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza, Akademia Górniczo-Hutnicza, im. Stanisława Staszica, Exalo Drilling S.A., PGNiG Technologie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie.


Foto archiwum Muzeum PNiG w Bóbrce


56 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page