Uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika Heleny i Zygmunta Biluchowskich

30/10/2018

W dniu 10 października 2018 na Cmentarzu Parafialnym w Zakopanem odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia pomnika Heleny i Zygmunta Biluchowskich. Zygmunt Biluchowski był ostatnim dyrektorem rafinerii Polmin w Drohobyczu, aresztowany w listopadzie 1939 r., wywieziony do Kijowa i zamordowany przez NKWD. Nie jest znane miejsce jego pochówku, dlatego też grób ten ma charakter symboliczny.

W uroczystości udział wzięli między innymi przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, Parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Kraków oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w osobach członków Komisji ds. Historii i Muzealnictwa Tadeusza Waisa i Jana Sępa.

Po zakończeniu uroczystości, w dawnej willi rodziny Biluchowskich „Strzelista nad Bystrem” odbył się panel dyskusyjny, w czasie którego Jan Sęp przedstawił przygotowany wspólnie z Januszem Pudło i Tadeuszem Waisem referat nawiązujący do historii przemysłu naftowego na Kresach, rafinerii Polmin i jej dyrektora Zygmunta Biluchowskiego. 

Znacząca pomoc ze strony naszego Stowarzyszenia możliwa była dzięki środkom pochodzącym z Funduszu im. Dr Józefa Pietruszy.

( Foto Arch SITPNiG)

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

Pomnik historii dla XIX wiecznej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

December 11, 2018

1/4
Please reload

Ostatnio dodane
Please reload

Wyszukaj po frazach