Prąd z gazu w fabryce papieru

Koło Zielona Góra zorganizowało wyjazd szkoleniowy pn. „Energia elektryczna i cieplna z gazu ziemnego” na przykładzie Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Radoszyn oraz Arctic Paper S.A.  Wyjazd odbył się 17 maja br.

 Pierwszym punktem wyjazdu była KRNiGZ Radoszyn. Członkowie Koła zostali oprowadzeni po terenie kopalni. Zapoznali się z instalacją do uzdatniania płynu złożowego oraz blokiem energetycznym produkującym energię elektryczną z gazu ziemnego. Kolejnym zwiedzanym obiektem była fabryka Arctic Paper S.A. w Kostrzynie nad Odrą. Jest to producent wysokogatunkowego papieru graficznego. Produkcja papieru wymaga energii elektrycznej i pary technologicznej wykorzystywanej w procesie przygotowania masy papierniczej, a następnie suszenia wstęgi papieru w maszynach papierniczych. Z tego względu integralną częścią fabryki jest własna elektrociepłownia zasilana paliwem gazowym — niskokalorycznym gazem ziemnym (wysokozaazotowanym) z lokalnych złóż ropno-gazowych, którego dostawcą jest PGNiG SA Oddział w Zielonej Górze.

 

 

Foto. 2 W Arctic Paper S. A. zwiedzający zaznajomili się z technologią produkcji papieru oraz kwestią wykorzystania gazu ziemnego w tym procesie, foto: archiwum Koła Zielona Góra

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

Pomnik historii dla XIX wiecznej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

December 11, 2018

1/4
Please reload

Ostatnio dodane
Please reload

Wyszukaj po frazach