top of page

Denise Cox- prezydent AAPG w Bóbrce


9 czerwca 2019 roku Denise Cox – prezes American Association of Petroleum Geologists (AAPG) odwiedziła Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Denice miała okazje po raz pierwszy oglądać tak duże i zbudowane na terenie czynnej kopalni ropy naftowej muzeum. Zachwycona lokalizacją, zbiorami oraz możliwością oglądania i czucia zapachu ropy naftowej z najstarszej kopanki „Franek” stwierdziła, że miejsce to powinni zwiedzać wszyscy, którzy zajmują się biznesem naftowym. Szczególnie prezydenci AAPG kolejnych kadencji. Przez cały ponad dwugodzinny spacer po muzeum nie ukrywała również, że wiele podobnych eksponatów zna z muzeum z Texasu, ale również sama na początku swojej kariery miała z niektórymi do czynienia. Podsumowując swój pobyt w Bóbrce stwierdziła, że zrobi wszystko, aby strona AAPG miała informację na temat naszego muzeum oraz, że zostanie podlinkowana, tak aby odwiedzający stronę AAPG mogli zobaczyć to unikatowe miejsce. Stwierdziła, że mamy duży obszar do zagospodarowania jeśli chodzi o przyszłą współpracę.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez naszego gościa było odsłonięcie łupków menilitowych (głównej skały macierzystej dla węglowodorów w Karpatach) w Rudawce Rymanowskiej. Jest to najlepsze i największe odsłonięcie tego typu skał w Karpatach, dodatkowo z pięknymi strukturami tektonicznymi.

Ostatnim punktem wizyty w Karpatach był rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, gdzie odsłaniają się w formie wspaniałych ostańców erozyjnych piaskowce ciężkowickie, jedna z najważniejszych skał zbiornikowych dla złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Karpatach. Tam też widoczne są łupki pstre, które stanowią bezpośrednie uszczelnienie dla złóż zakumulowanych w piaskowcach ciężkowickich. Emocje związane ze zwiedzeniem tak istotnych z punktu widzenia systemu naftowego odsłonięć wywoływało wiele pytań i bardzo ciekawą dyskusję – gdyż Denise jest przede wszystkim aktywnym geologiem naftowym.

Podsumowaniem wizyty prezes AAPG w Polsce, a głównie w Bóbrce jest deklaracja współpracy, rozpoczęcie procedury afiliacji naszego Stowarzyszenia przy AAPG oraz otwartość na przyszłą współpracę zarówno w zakresie muzealnictwa, ale i rozwoju naszych wzajemnych relacji.


Foto arch. SITPNiG

54 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page