VI Forum Młodzieży Światowej Rady Naftowej - podsumowanie

Konferencja VI Future Leaders Forum odbyła się 23-26 czerwca w Sankt Petersburgu. Była to szósta edycja wydarzenia organizowanego przez młodych profesjonalistów WPC (World Petroleum Council). Forum ma na celu omówienie aktualnych problemów i innowacyjnych rozwiązań w branży naftowo-gazowej. Wydarzenie było dobrze wsparte przez krajowe Ministerstwo Energii. Future Leaders Forum jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych przez World Petroleum Council. Stanowi unikalną platformę do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami, pogłębiania wiedzy w zakresie zaawansowanych technologii i osiągnięć branży. Daje możliwość do rozwijania nowych umiejętności, stając się częścią międzynarodowej sieci młodych specjalistów w dziedzinie energii. W forum uczestniczyło ponad 1200 osób z całego świata, między innymi profesjonaliści z krajów takich jak Kanada, Stany Zjednoczone, Iran, Francja, Rumunia oraz wiele innych. Partnerami konferencji zostały czołowe firmy z branży naftowo-gazowej. Między innymi RussNeft, LUKOIL, Surgutneftegas, TATNEFT, Rosneft, CNPC, Shell. Wieczorem 23 czerwca odbyło się oficjalne rozpoczęcie podczas którego głos zabrali Minister Energii - Alexander Novak, Przewodniczący WPC - Tor Fjaeran, Przewodniczący WPC YP - Stephane Rousselet oraz Przewodnicząca Rosyjskiego Komitetu Młodych Profesjonalistów - Vlada Streleskaya. Po uroczystych przemowach gala zakończyła się baletem pt. “Giselle”. W poniedziałek 24 czerwca od godzin porannych rozpoczęło się oficjalne otwarcie konferencji “Future Leaders Forum”. Główny panel dyskusyjny podejmował temat transformacji rynku energii. W debacie po raz kolejny mogli wypowiedzieć się Minister Energii i Przewodniczący WPC, pozostałymi uczestnikami byli: Valentina Matvienko - Przewodnicząca Rady Federacji, Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej, Parviz Shahbazov - Minister Energii Azerbejdżanu, Kanat Bozumbayev- Minister Energii Republiki Kazachstanu. Moderatorem dyskusji był Prof. Vladimir Litvinienko - Rektor Górniczego Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. W czasie głównego panelu uczestnicy wypowiadali się na temat transformacji rynku energii, oraz tego co czeka przemysł w najbliższym czasie, oraz dalszej przyszłości.

Wystąpienie Alexandra Novaka.

“Ze względu na cyfryzację i rozwój technologiczny postęp naukowy odgrywa kluczową rolę w transformacji energii. Dziś współpraca międzynarodowa jest ważniejsza niż kiedykolwiek, jest to warunek konieczny dla rozwoju przemysłu.” - zauważył Alexander Novak.


Na rynku ropy naftowej wyraża się na przykład w jego stabilizacji poprzez porozumienie OPEC+. Według ministra energetyki Azerbejdżanu globalna transformacja energetyczna odegra ważną rolę w zmianie geopolitycznej mapy XXI wieku, która będzie się bardzo różnić od mapy, która istniała od ponad 100 lat i powstała na podstawie tradycyjnych źródeł energii. W czasie dyskusji również poruszono temat dopiero co rozpoczętej konferencji, paneliści zgodnie ustalili że Forum jest doskonałą okazją do dialogu z przedstawicielami władz państwowych i przedsiębiorstw, a także z rówieśnikami, początkującymi specjalistami z kilkudziesięciu krajów. Minister jest pewien, że Forum jako jedna z autorytatywnych platform dyskusyjnych dla młodzieży znacznie przyczyni się do rozwoju zawodowego młodszego pokolenia profesjonalistów z branży i pozwala określić kierunek przyszłej kariery.

W ciągu trzech dni odbyły się dziesiątki różnych spotkań, w różnych formach. Od paneli dyskusyjnych w mniejszym gronie, w postaci tak zwanego “okrągłego stołu”, po prezentacje badań naukowych młodych profesjonalistów WPC jak i sesje plenarne.


Sesja plenarna dotycząca innowacyjności.


Polska sekcja młodych profesjonalistów również aktywnie uczestniczyła w konferencji. Oprócz oficjalnych delegatów wiele osób wspierało konferencję poprzez pracę jako wolontariusze.


Prezentacja projektu przygotowanego przez Młodych Profesjonalistów z Polski.


W czasie dyskusji i prezentacji tematami, które były poruszane najczęściej to cyfryzacja, transformacja rynku energii, czy globalne ocieplenie. Obecni liderzy, osoby zajmujące wysokie stanowiska w firmach takich jak Shell, Lukoil czy Gazprom dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodymi profesjonalistami. Podczas jednego z głównych paneli dyskusyjnych, dotyczącego niezbędnych umiejętności CEO w 2030 roku padło wiele inspirujących słów skierowanych do przyszłych liderów. Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że zmiana jaka nastąpi w branży oraz w energetyce w najbliższych latach wymusi także inny rodzaj zarządzania ludźmi oraz projektami. Ważne staną się cechy takie jak zgodność wizji oraz transparentność. Cedric Cremers, Country Chair Russia z firmy Shell mówił o dużym znaczeniu długoterminowych relacji, które oddziałują na funkcjonowanie biznesu a Marina Sedykh, CEO firmy Irkutskaya Neftyanaya Compania wygłosiła inspirującą przemowę skierowaną do młodych ludzi aspirujących do roli przywódców zaznaczając różnicę pomiędzy managerem a przywódcą.

Każdego wieczoru organizatorzy zapewniali niepowtarzalne atrakcje w postaci zwiedzania najsłynniejszych miejsc w Sankt Petersburgu. Po pierwszym wieczorze w Maryjskim teatrze w kolejnych dniach uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć pokaz fajerwerków podczas wydarzenia “Scarlet Sails”, zwiedzić Ermitaż, czy odbyć rejs rzeką Newa.