top of page

VI Forum Młodzieży Światowej Rady Naftowej - podsumowanie

Konferencja VI Future Leaders Forum odbyła się 23-26 czerwca w Sankt Petersburgu. Była to szósta edycja wydarzenia organizowanego przez młodych profesjonalistów WPC (World Petroleum Council). Forum ma na celu omówienie aktualnych problemów i innowacyjnych rozwiązań w branży naftowo-gazowej. Wydarzenie było dobrze wsparte przez krajowe Ministerstwo Energii. Future Leaders Forum jest jednym z najważniejszych i największych wydarzeń organizowanych przez World Petroleum Council. Stanowi unikalną platformę do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami, pogłębiania wiedzy w zakresie zaawansowanych technologii i osiągnięć branży. Daje możliwość do rozwijania nowych umiejętności, stając się częścią międzynarodowej sieci młodych specjalistów w dziedzinie energii. W forum uczestniczyło ponad 1200 osób z całego świata, między innymi profesjonaliści z krajów takich jak Kanada, Stany Zjednoczone, Iran, Francja, Rumunia oraz wiele innych. Partnerami konferencji zostały czołowe firmy z branży naftowo-gazowej. Między innymi RussNeft, LUKOIL, Surgutneftegas, TATNEFT, Rosneft, CNPC, Shell. Wieczorem 23 czerwca odbyło się oficjalne rozpoczęcie podczas którego głos zabrali Minister Energii - Alexander Novak, Przewodniczący WPC - Tor Fjaeran, Przewodniczący WPC YP - Stephane Rousselet oraz Przewodnicząca Rosyjskiego Komitetu Młodych Profesjonalistów - Vlada Streleskaya. Po uroczystych przemowach gala zakończyła się baletem pt. “Giselle”. W poniedziałek 24 czerwca od godzin porannych rozpoczęło się oficjalne otwarcie konferencji “Future Leaders Forum”. Główny panel dyskusyjny podejmował temat transformacji rynku energii. W debacie po raz kolejny mogli wypowiedzieć się Minister Energii i Przewodniczący WPC, pozostałymi uczestnikami byli: Valentina Matvienko - Przewodnicząca Rady Federacji, Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej, Parviz Shahbazov - Minister Energii Azerbejdżanu, Kanat Bozumbayev- Minister Energii Republiki Kazachstanu. Moderatorem dyskusji był Prof. Vladimir Litvinienko - Rektor Górniczego Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. W czasie głównego panelu uczestnicy wypowiadali się na temat transformacji rynku energii, oraz tego co czeka przemysł w najbliższym czasie, oraz dalszej przyszłości.

Wystąpienie Alexandra Novaka.

“Ze względu na cyfryzację i rozwój technologiczny postęp naukowy odgrywa kluczową rolę w transformacji energii. Dziś współpraca międzynarodowa jest ważniejsza niż kiedykolwiek, jest to warunek konieczny dla rozwoju przemysłu.” - zauważył Alexander Novak.


Na rynku ropy naftowej wyraża się na przykład w jego stabilizacji poprzez porozumienie OPEC+. Według ministra energetyki Azerbejdżanu globalna transformacja energetyczna odegra ważną rolę w zmianie geopolitycznej mapy XXI wieku, która będzie się bardzo różnić od mapy, która istniała od ponad 100 lat i powstała na podstawie tradycyjnych źródeł energii. W czasie dyskusji również poruszono temat dopiero co rozpoczętej konferencji, paneliści zgodnie ustalili że Forum jest doskonałą okazją do dialogu z przedstawicielami władz państwowych i przedsiębiorstw, a także z rówieśnikami, początkującymi specjalistami z kilkudziesięciu krajów. Minister jest pewien, że Forum jako jedna z autorytatywnych platform dyskusyjnych dla młodzieży znacznie przyczyni się do rozwoju zawodowego młodszego pokolenia profesjonalistów z branży i pozwala określić kierunek przyszłej kariery.

W ciągu trzech dni odbyły się dziesiątki różnych spotkań, w różnych formach. Od paneli dyskusyjnych w mniejszym gronie, w postaci tak zwanego “okrągłego stołu”, po prezentacje badań naukowych młodych profesjonalistów WPC jak i sesje plenarne.


Sesja plenarna dotycząca innowacyjności.


Polska sekcja młodych profesjonalistów również aktywnie uczestniczyła w konferencji. Oprócz oficjalnych delegatów wiele osób wspierało konferencję poprzez pracę jako wolontariusze.


Prezentacja projektu przygotowanego przez Młodych Profesjonalistów z Polski.


W czasie dyskusji i prezentacji tematami, które były poruszane najczęściej to cyfryzacja, transformacja rynku energii, czy globalne ocieplenie. Obecni liderzy, osoby zajmujące wysokie stanowiska w firmach takich jak Shell, Lukoil czy Gazprom dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodymi profesjonalistami. Podczas jednego z głównych paneli dyskusyjnych, dotyczącego niezbędnych umiejętności CEO w 2030 roku padło wiele inspirujących słów skierowanych do przyszłych liderów. Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że zmiana jaka nastąpi w branży oraz w energetyce w najbliższych latach wymusi także inny rodzaj zarządzania ludźmi oraz projektami. Ważne staną się cechy takie jak zgodność wizji oraz transparentność. Cedric Cremers, Country Chair Russia z firmy Shell mówił o dużym znaczeniu długoterminowych relacji, które oddziałują na funkcjonowanie biznesu a Marina Sedykh, CEO firmy Irkutskaya Neftyanaya Compania wygłosiła inspirującą przemowę skierowaną do młodych ludzi aspirujących do roli przywódców zaznaczając różnicę pomiędzy managerem a przywódcą.

Każdego wieczoru organizatorzy zapewniali niepowtarzalne atrakcje w postaci zwiedzania najsłynniejszych miejsc w Sankt Petersburgu. Po pierwszym wieczorze w Maryjskim teatrze w kolejnych dniach uczestnicy konferencji mieli okazję zobaczyć pokaz fajerwerków podczas wydarzenia “Scarlet Sails”, zwiedzić Ermitaż, czy odbyć rejs rzeką Newa.


Grupa uczestników z Polski i przedstawicieli Young Professionals Poland


Zakończenie konferencji odbyło się w Pałacu Konstantynowskim - oficjalnej rezydencji prezydenta Rosji na malowniczym wybrzeżu Zatoki Fińskiej, gdzie władze rosyjskie przyjmują ważnych gości. Forum przygotowane przez Rosyjski Komitet WPC było absolutnie niepowtarzalne. Panele dyskusyjne pozwoliły przygotować się do dalszej pracy przy wyzwaniach w branży, a każdy wieczór był doskonale przygotowany do tego, aby każdy uczestnik miał niezapomniane wspomnienia z najbardziej znanych miejsc w Sankt Petersburgu.

Pałac Konstantynowski. Widok od strony Zatoki Fińskiej.

Wydarzenia tego typu dają możliwość głębszego zrozumienia branży oraz tego z jakimi problemami spotykają się specjaliści z innych części świata. Takie znajomości niejednokrotnie zaowocowały wspólnymi projektami, które łączyły ekspertów z całego świata.


Fot. archiwum PKNŚRN

116 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page