top of page
O. Gdańsk

Gdańscy Gazownicy z wizytą we Wrocławiu

Wrocław i jego okolice to ważne miejsce dla branży gazowniczej. Tutaj zlokalizowana została specjalistyczna stacja gazowa, która była celem wyjazdu szkoleniowo-technicznego członków koła SITPNiG przy PSG sp. z o. o. Oddział w Gdańsku, działających przy Gazowni w Grudziądzu. Stacja badawcza Polskiej Spółki Gazownictwa w Bielanach Wrocławskich to pierwsza w Polsce badawcza stacja gazowa pracująca w układzie czynnej sieci dystrybucyjnej. Umożliwia testowanie urządzeń do redukcji ciśnienia, pomiarów, telemetrii, automatyki i sterowania podczas przepływu gazu pod normalnym roboczym ciśnieniem. Pozwala to na uzyskanie dokładnych danych pomiarowych oraz na wdrażanie innowacyjnych, przetestowanych w warunkach roboczych rozwiązań technologicznych. Oprócz badań prowadzonych na potrzeby własne, PSG może też udostępniać cały ciąg badawczy stacji innym podmiotom, w tym uczelniom i placówkom naukowym. Po zakończeniu zwiedzania stacji, stanęliśmy do wspólnej pamiątkowej fotografii.

W drodze do hotelu, wstąpiliśmy na 49 piętro najwyższego budynku Wrocławia, by z punktu widokowego oglądać panoramę miasta. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne członków koła SITPNiG. Omówiono przykłady innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w PSG sp. z o.o. oraz działalność Koła w drugiej połowie 2022 roku.

Drugi dzień wyjazdu poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska i poznanie jej historii. Dowiedzieliśmy się, że przez Wrocław przepływa siedem rzek, dla ich przekroczenia wybudowano ponad sto mostów, a miasto jest rozlokowane na kilkunastu wyspach. Jedną z nich, Ostrów Tumski poznawaliśmy dokładniej, wędrując z przewodnikiem. To najstarsza, zabytkowa część miasta. Od przewodnika usłyszeliśmy, że uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To najbardziej charakterystyczna postać Ostrowa Tumskiego – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę.



Panorama Racławicka jest to obraz przedstawiający bitwę pod Racławicami, w której uczestnicy Insurekcji pod wodzą Tadeusza Kościuszki pokonali Rosjan. Obraz wystawiany jest w specjalnie zbudowanej rotundzie - Muzeum Panorama Racławicka. Za autorów uważa się lwowskich malarzy – Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy nim było większe.

Hala stulecia wzniesiona została w latach 1911 – 1913 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym. Budowlę otwarto z okazji Wystawy Stulecia, mającą uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona przez koalicję państw w Bitwie Narodów pod Lipskiem. Już w momencie powstania stanowiła obiekt wyjątkowy, posiadając żelbetowe przykrycie o największej rozpiętości na świecie. Hala ma 42 m wysokości, a nakrywająca ją kopuła 67 m średnicy.




Ogród Japoński powstał przy okazji wspomnianej Wystawy Światowej. Inicjatorem jego budowy był hrabia Fritz von Hochberg, który zaangażował japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Po imprezie zabudowę rozebrano, jednak zachowała się część oryginalnej roślinności, układ alejek oraz staw.

Ostatni dzień wyjazdu naukowo-technicznego został zaznaczony wizytą w ciekawym obiekcie.





Hydropolis to wrocławskie centrum wiedzy o wodzie. Podzielono go na 7 stref tematycznych. Każda sala jest obudowana multimedialnymi tablicami z ciekawostkami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobu jej wykorzystania przez człowieka. W Hydropolis znajdują się modele statków, łodzi i innych konstrukcji. Zobaczyć i dotknąć można tu wielu urządzeń, pomp, silników czy dźwigni. Bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw.





Wizyta we Wrocławiu pozwoliła nam dostrzec na przykładzie badawczej stacji gazowej wykorzystanie innowacyjnych metod naukowych dla rozwoju nowoczesnego gazownictwa. Widzieliśmy na przykładzie mostów rozbudowaną infrastrukturę komunikacyjną miasta, a w Hydropolis innowacyjne sposoby ukazania naturalnego żywiołu, wykorzystywanego na potrzeby człowieka. Przy okazji poznaliśmy bogatą historię stolicy Dolnego Śląska, zaznaczoną obiektami i sztuką oraz faunę i florę innych kontynentów.


Fot. arch. SITPNiG O/Gdańsk

150 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page