top of page

Wizyta przedstawicieli Koła Seniorów Oddziału SITPNiG w Gdańsku w Muzeum Etnograficznym

„I pamiątki łzy wyciskają i znikome rzeczy duszę rozczulają” (Wergiliusz)


W dniu 12 października 2021 r. przedstawiciele Koła Seniorów SITPNiG Oddział w Gdańsku złożyli wizytę w Muzeum pod Dębową Górą w Kazimierzu k/Rumi.

Muzeum jest prowadzone przez Państwa Irenę i Franciszka Dzięgielewskich, którzy przerobili swoją szopę i garaż na skarbczyk przeróżnych historycznych eksponatów, które z czasem przerodziło się w Muzeum. Szczególnego charakteru temu przedsięwzięciu nadaje fakt, że Muzeum jest prowadzone przez pasjonatów i nie korzysta z funduszy pochodzących ze środków publicznych. Powstało jedynie dzięki pracy oraz zacięciu kolekcjonerskiemu Państwa Dzięgielewskich i hojności darczyńców, dzięki którym zbiory stale powiększają się.

Zbiory są bardzo bogate i mają charakter historyczno-etnograficzny, pochodzą przede wszystkim z okresu XIX i XX wieku. Wśród nich jest mnóstwo zapomnianych już przyrządów codziennego użytku, które w ten sposób zostały ocalone od zapomnienia. Wśród eksponatów są m.in.: maszyna drukarska oraz wojskowy schron wartowniczy z czasów II wojny światowej, kolekcja aparatów fotograficznych i radiowo-telewizyjnych, maszyny do pisania i liczenia, maszyny tkackie, sprzęty i urządzenia medyczne oraz gospodarstwa domowego, narzędzia kuchenne, stare zegary, instrumenty muzyczne, książki, piękna kolekcja lamp naftowych i wyrobów ceramicznych. Do Muzeum należy również piękny ogród, gdzie w każdym miejscu widać artystyczną duszę Pani Ireny. Są ścieżki edukacyjne dendrologiczne z ciekawymi egzotycznymi okazami drzew, jest też kolekcja narzędzi rolniczych oraz małe ZOO.

Muzeum odwiedzają wycieczki szkolne oraz miłośnicy i turyści z całego świata. Muzeum otrzymało w 2021 roku Medal nadany przez Zarząd Główny PTTK - za pomoc i współpracę. Nasze Stowarzyszenie przekazało do historycznych kolekcjonerskich zbiorów Muzeum - publikację wydaną w 2020 roku przez Oddział wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa sp. z o.o. – Gazownictwo na Pomorzu Gdańskim – Gazownia pierwszej latarni morskiej w Gdańsku Nowym Porcie.

Poza strawą duchową mieliśmy również możliwość posmakowania różnych regionalnych wspaniałych wyrobów Gospodyni, jak tradycyjny chleb ze smalcem, nalewkę na lipie, a smak kremu z dyni i warzyw oraz szarlotki pozostanie długo w naszej pamięci.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego wspaniałego, gościnnego i jedynego w swoim rodzaju Muzeum.


Foto arch. SITPNiG Oddział w Gdańsku

89 wyświetleń

Comments


bottom of page