SITPNiG Oddział w Gdańsku zostało inicjatorem opracowania kolejnej już pozycji wydawniczej dotyczącej początków przemysłu gazowniczego na terenie Pomorza Gdańskiego. Jest nią książka Gazownictwo na Pomorzu Gdańskim – Gazownia pierwszej latarni morskiej w Gdańsku Nowym Porcie autorstwa naszego kolegi Tadeusza Gruszczyńskiego, twórcy wcześniejszego dwutomowego wydawnictwa pt. Gazownictwo na Pomorzu Gdańskim – Rys historyczny, dotyczącego XIX i XX wieku.
Książka zawiera wiele rycin i ilustracji uzyskanych głównie z Archiwum Państwowego w Gdańsku, Biblioteki Gdańskiej PAN, Biblioteki Bawarskiej w Monachium, Biblioteki Miejskiej w Trieście i wielu innych źródeł.
Sponsorem wydania drukiem książki jest Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. W dniu 12 listopada br. odbyło się w siedzibie Oddziału Zakład Gazowniczy w Gdańsku spotkanie z Dyrekcją Zakładu, podczas którego autor opowiedział o pracy nad tym wydawnictwem, a Prezes Oddziału SITPNiG w Gdańsku przekazał 50 egzemplarzy publikacji.
Według dotychczasowego powszechnego przekonania - początkiem gazownictwa w Gdańsku był rok 1853. Tymczasem okazało się, że zanim pojawiło się na ulicach Gdańska oświetlenie gazowe, już ponad 30 lat wcześniej w 1819 roku wykorzystano po raz pierwszy gaz i uruchomiono małą gazownię dla potrzeb pierwszej latarni morskiej w Gdańsku Nowym Porcie. Latarnia ta była drugą na świecie, a jedyną na Wybrzeżu Bałtyckim, gdzie wykorzystano oświetlenie gazowe do sygnalizacji morskiej. 200-letnia rocznica zastosowania gazu do celów publicznych była wyjątkową okazją do opracowania tego wydawnictwa, w celu poszerzenia wiedzy o kolejny fragment historii naszej branży. Niniejsze opracowanie jest też przy okazji małą historią latarń i znaków nawigacyjnych ułatwiających wpłynięcie do portu gdańskiego.
Comentarios