top of page
SITPNiG
Symbole SITPNiG

Godło SITPNiG 

Znak graficzny SITPNiG, jest znakiem prawnie chronionym w Polsce i na świecie. Zarząd Główny SITPNiG jest jedynym podmiotem, który może wprowadzić nowe zasady stosowania znaku. Symbol graficzny to stylizowany fragment koła zębatego z pięcioma zębami umieszczonymi w górnej lewej części koła, ośmiolistna gałązka laurowa umieszczona  połączony z układem literniczym (SITPNiG). Podstawowa kolorystyka znaku to kolor czarny i zielony.

Dopuszczalne jest stosowanie logotypu wraz z dodatkowym tekstem, nazwą oddziału SITPNiG umieszczonym pod elementem graficznym logotypu (jak na poniższych przykładach)

SITPNiG

Sztandar SITPNiG 

Składa się z płata, głowicy i drzewca. Płatem sztandaru jest tkanina o kształcie prostokąta o długości 116 cm i szerokości 105 cm. Płat tkaniny z trzech boków nie przylegających do drzewca obszyty jest złotą frędzlą o długości 5 cm. Główna strona sztandaru jest koloru zielonego i zawiera pośrodku szerokości w 2/3 od drzewca Godło SITPNiG średnicy 35 cm. W godle fragment koła zębatego i litery SITPNiG wyhaftowano srebrną nitką, a gałązka laurowa została wyhaftowana złotą nitką. W górnym części od strony drzewca znajduje się wyhaftowana złotą nitką podobizna medalu Ignacego Łukasiewicza o średnicy 24 cm, z napisem w otoku: na górze – Ignacy Łukasiewicz, a na dole – 1822 – 1882 (rok urodzenia i zgonu). Nad godłem znajduje się w dwóch wierszach napis wyhaftowany złotą nitką: w górnym wierszu – STOWARZYSZENIE, a poniżej – NAUKOWO-TECHNICZNE. Poniżej godła znajduje się również w dwóch wierszach druga część nazwy Stowarzyszenia: w górnym wierszu – INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW, a w dolnym wierszu – PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO. Litery napisu mają wysokość 7,5 cm i są koloru złotego. Strona odwrotna jest koloru białego. W identycznej sytuacji jak na stronie głównej wyhaftowane jest na zielonym tle godło Stowarzyszenia, o identycznej wielkości i kolorystyce. Również w podobnej sytuacji jak na stronie głównej wyhaftowana jest zieloną nicią nazwa Stowarzyszenia Głowica sztandaru składa się z trzech części: okucia łączącego głowicę z drzewcem, kuli o średnicy 7 cm, na której umieszczona jest stylizowana sylwetka orła w koronie o wysokości 14 cm – symbolu narodowego, łatwego do interpretacji historycznej jak i kulturowej. Głowica wykonana jest z metalu barwy srebrnej. Drzewce sztandaru, długości 245 cm jest wykonane z toczonego drewna o średnicy 5 cm. Drzewce jest dwudzielne, połączone metalowym gwintowanym złączem. Na dolnym końcu drzewca jest umieszczone stożkowe metalowe okucie Płat sztandaru nie obszytym bokiem jest przymocowany do górnej części drzewca. 

Sztandar umieszczony jest w sali władz naczelnych SITPNiG i towarzyszy szczególnie ważnym i uroczystym chwilom w życiu społeczności Stowarzyszenia.

Odznaka członkowska SITPNiG

Każdy członek zwyczajny Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego ma prawo noszenia odznaki członkowskiej. Odznaka ta jest zewnętrzną formą identyfikacji jej posiadacza ze Stowarzyszeniem, wykonana jest z metalu w kształcie koła o średnicy 15 mm. Przedstawia ona grawerskie odtworzenie godła SITPNiG. 

Odznaka honorowa SITPNiG

 

Członkowie zwyczajni oraz członkowie wspierający SITPNiG, za aktywną działalność na rzecz Stowarzyszenia oraz szeroką współpracę w realizacji celów statutowych odznaczani są nadawanymi przez Zarząd Główny odznakami honorowymi w stopniu srebrnym, złotym i diamentowym. Odznaki honorowe wykonane są z metalu barwy srebrnej w kształcie koła o średnicy 20 mm, na którym wygrawerowane jest godło SITPNiG. Odznaki różnicuje barwa gałązki laurowej: odznaka srebrna ma barwę srebrną, odznaka złota posiada gałązkę laurową złotą, natomiast odznaka diamentowa posiada gałązkę laurową złotą z osadzonym na niej trzema cyrkoniami.

 

 

Odznaka Członka Honorowego SITPNiG

Godność członka honorowego nadawana jest przez Walne Zgromadzenie Delegatów  SITPNiG za szczególne zasługi w działalności na rzecz Stowarzyszenia. Członkowie honorowi mają prawo noszenia odznaki, która ma formę Honorowej Odznaki Diamentowej SITPNiG z dołączonym pod Gałązką laurową napisem "CZŁONEK HONOROWY".

Honorowa Szpada SITPNiG

 

Honorowa Szpada SITPNiG jest wyróżnieniem nadawanym najlepszym absolwentom wydziałów szkół wyższych współdziałających ze Stowarzyszeniem w dziedzinie naukowej, edukacyjnej i wychowawczej, oraz zasłużonym seniorom SITPNiG. Honorowa Szpada SITPNiG posiada formę klasycznej szpady górniczej. Na głowni szpady wygrawerowane są napisy: na jednej stronie - „Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego", a na drugiej stronie „»Sapere aude« Najlepszemu Absolwentowi Wydziału XX w XXXX r." lub „»Sapere auso« Zasłużonemu Seniorowi SITPNIG".  Honorową Szpadę SITPNiG nadaje Kapituła Honorowej Szpady SITPNiG powoływana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.

bottom of page