top of page

Jubileusz 60-lecia Lurgi S.A. w Polsce

W dniu 29 maja 2009 r. w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie odbyła się uroczystość Jubileuszu 60-lecia Lurgi S.A. oraz firm prekursorskich działających w Polsce. Lurgi S.A. od lat jest cenionym i uznanym partnerem przy realizacji inwestycji w branży rafineryjnej, petrochemicznej i chemicznej w Polsce i na świecie. W 2009 r. Lurgi S.A. działająca w Polce obchodzi Jubileusz 60-lecia założenia prekursorskiej Biura Projektów Przemysłu Naftowego z siedzibą w Krakowie.

Od chwili założenia firma przeszła długą drogę wypełnioną przeobrażeniami i intensywną pracą dla Klientów krajowych i zagranicznych. Działające w latach 1949 - 1973 BPPN wykonało dokumentację techniczną dla rekonstrukcji istniejących instalacji produkcyjnych i pomocniczych w pięciu starych rafineriach: Jedlicze, Jasło, Glinik, Trzebinia, Czechowice. W 1959 r. BPPN zostało wybrane na biuro koordynujące budową Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku (obecnie Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.). W ramach tego zadania opracowało podstawowy program technologiczny i prognozę 30-letniego planu rozwojowego Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych. Zaprojektowało i nadzorowało budowę pierwszej destylacji - DRW 1, która w niezmienionej postaci pracowała do końca XX wieku. W 1973 r. BPPN przyjmuje nową nazwę Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Rafinerii Nafty "Bipronaft" i zostaje generalnym koordynatorem projektu i budowy rafinerii ropy naftowej w Gdańsku (należącą obecnie do Grupy Lotos S.A.). W 1977 r. Bipronaft rozpoczyna działalność międzynarodową wykonując w latach 1977 – 1995 prace dla Klientów z Libii, Chorwacji, Czech, Iraku, Austrii. 16 maja 1996 Bipronaft - firma państwowa, została sprywatyzowana tworząc wraz z wybranym Inwestorem Lurgi Oel Gas Chemie spółkę akcyjną Bipronaft S.A. Po restrukturyzacji w 1999 r. i wdrożeniu nowych systemów projektowania w efekcie uznania stopnia zintegrowania z firmami Grupy Lurgi AG firma przyjęła nową nazwę Lurgi Bipronaft S.A., co uświetniło również obchody 50-lecie pracy firmy w Polsce. W 2003 r. firma zmienia nazwę na Lurgi Polska S.A., aby ostatecznie w 2006 roku przyjąć nazwę Lurgi SA. W 2007 r. Lurgi SA została silnie zaangażowana w rozbudowę Rafinerii Gdańskiej wygrywając kontrakty w ramach programu rozwojowego Lotos 10+ na budowę instalacji destylacji atmosferycznej i próżniowej ropy naftowej oraz instalacji produkcji wodoru. W 2008 r. Lurgi SA, w ramach struktur Lurgi AG przejętego przez koncern Air Liquide wykonało prace inżynierskie w projektach realizowanych przez koncern, ale rozwija również działalność na rynkach wschodzących.

Gratulacje od prezesa Konrada Jaskóły oraz podziękowanie za występ artystce Urszuli Dudziak Uczestnicy uroczystości i tort jubileuszowy

Na uroczystym gardenparty prezes Zarządu Andreas Golombek przedsawił rys historyczny działania firmy i jej dokonania. Życzenia i gratulacje przekazali Zarządowi i przcowników firmy członek Rady Nadzorczej Lurgi S.A. oraz Konrad Jaskóła - prezes Mostostal S.A. i Marek Sokołewski - wiceprezes Grupy LOTOS S.A. Liczni przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z Lurgi S.A. przekazali prezesow Andreasowi Golombkowi adresy okolicznościowe.

104 wyświetlenia0 komentarzy
bottom of page