top of page
M. Celej

Gazownicy z Gdańska z wizytą w Odazotowni Odolanów



W dniu 9 maja 2024 r. członkowie Koła SITPNiG przy PSG sp. z o.o. OZG w Gdańsku wzięli udział w sympozjum technicznym na terenie odazotowni gazu ziemnego w Odolanowie, będącej oddziałem PKN Orlen S.A. – Oddział PGNiG w Odolanowie. Spotkanie rozpoczęło się od streszczenia historii odazotowni oraz omówienia procesu technologicznego produkcji gazu wysokometanowego z gazu zaazotowanego. Wprowadzenia dokonał Pan Bogumił Chmielecki - Dyrektor Produkcji, a szczegóły procesu przedstawił Pan Radosław Tomalak – Kierownik Laboratorium Analitycznego.

Gaz zaazotowany, poddawany w Odolanowie procesowi odazotowania, wydobywany jest z kopalń PKN Orlen S.A. – Oddział PGNiG w Zielonej Górze. Proces odazotowania polega na oczyszczeniu, następnie skropleniu gazu wsadowego w kriogenicznej części instalacji.

Na wstępie gaz wsadowy oczyszczany jest z dwutlenku węgla oraz węglowodorów o zawartości węgla powyżej C5, które uległyby zestaleniu podczas obniżania temperatury i doprowadziły do zatorów w instalacji. Następnie w kriogenicznej części instalacji, gaz wsadowy rozdziela się na ciekły metan i gazową mieszaninę azotu i helu. Uzyskany gaz wysokometanowy z grupy E po regazyfikacji jest sprężany i przesyłany do krajowej sieci przesyłowej lub magazynów gazu. Może być także dostarczany w formie skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Odazotownia Odolanów, jako jedyna w UE, zajmuje się również odzyskiem helu. Otrzymany z niskotemperaturowej destylacji, 80-procentowy koncentrat helu, jest oczyszczany przez usunięcie wodoru poprzez jego utlenienie, a następnie usuniecie powstałej w tej reakcji wody. Kolejno usuwane są pozostałości azotu i tlenu, i w końcu argonu. Osiąga się to przez dalsze obniżanie temperatury i usuwanie kolejno skraplających się gazów. Do usunięcia argonu potrzeba już temperatury poniżej - 250 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury w fazie gazowej pozostaje już jedynie hel, który skrapla się po dalszym schłodzeniu, do temperatury poniżej - 268 stopni Celsjusza.

Hel sprzedawany jest w formie gazowej lub ciekłej. Podaż helu z odazotowni w Odolanowie stanowi około 8% zapotrzebowania europejskiego na ten gaz.

Ostatnim etapem spotkania było zwiedzanie instalacji odazotowni w kolejności przebiegu procesu technologicznego produkcji gazu wysokometanowego z gazu zaazotowanego. Wizyta przebiegła w miłej atmosferze i była okazją do wymiany doświadczeń w zakresie funkcjonowania kół SITPNIG.


Foto archowum SITPNiG O/ Gdańsk

25 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page