top of page

Posiedzenie Komisji ds. Historii i Muzealnictwa - 10.06.2019 r.

W dniu 10 czerwca 2019 r. w biurze Zarządu Głównego SITPNiG odbyło się posiedzenie Komisji ds. Historii i Muzealnictwa, prowadzone przez przewodniczącą komisji Barbarę Olejarz.

Podczas spotkania została omówiona działalność komisji za okres styczeń – maj br. W tym okresie zostały przygotowane wystawy okolicznościowe – 165 lat Muzeum oraz ekspozycje dotyczące osób zasłużonych dla przemysłu. Zostały ukończone również prace nad albumem będącym współczesną wizytówką Muzeum w Bóbrce.


W kwietniu br. w Bóbrce miała miejsce XIII edycja konferencji historycznej zainicjowanej przez PAN z Wrocławia. Już nie w Bóbrce, ale we Lwowie jest planowana w listopadzie 2019 II edycja międzynarodowej konferencji historycznej, organizowanej wspólnie z PGNiG, PSG i Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie.

W ramach współpracy z firmami z branży naftowej, gazowniczej i rafineryjnej obejmującej przekazywanie materiałów i eksponatów historycznych do Muzeum w Bóbrce, dobiegają końca prace związane z przenosinami zabytkowej sprężarki ze starej tłoczni gazu w Jarosławiu do Muzeum w Bóbrce. Muzeum w Bóbrce kontynuuje współpracę z krajowymi i europejskimi muzeami naftowymi.

Komisja objęła swoimi działaniami koordynację odnowy nagrobka Tytusa Trzeciewskiego oraz wykonanie płyty nagrobnej z tablicą informacyjną Jakuba Perkinsa, której ułożenie na cmentarzu w Grabownicy ze względów pogodowych jest wstrzymane do momentu obeschnięcia gruntu.


Członkowie Komisji opracowali biogramy zasłużonych przedstawicieli przemysłu: Ignacego Łukasiewicza, Władysława Długosza, Witolda Zglenickiego, Mariana Wieleżyńskiego, Stanisława Wdowiarza Kazimierza Kachlika oraz Stanisława Pilata, które zostaną przekazane Mazowieckiej Izbie Inżynierów Budownictwa realizującej projekt publikacji biogramów wybitnych budowniczych pt. „Luminarze budownictwa”.


Foto archiwum SITPNiG

96 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page