Jubileusz 60-lecia Lurgi S.A. w Polsce

29/05/2009

W dniu 29 maja 2009 r. w ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie odbyła się uroczystość Jubileuszu 60-lecia  Lurgi S.A. oraz firm prekursorskich działających w Polsce. 
Lurgi S.A. od lat jest cenionym i uznanym partnerem przy realizacji inwestycji w branży rafineryjnej, petrochemicznej i chemicznej w Polsce i na świecie.
W 2009 r. Lurgi S.A. działająca w Polce obchodzi Jubileusz 60-lecia założenia prekursorskiej Biura Projektów Przemysłu Naftowego z siedzibą w Krakowie.

Od chwili założenia firma przeszła długą drogę wypełnioną przeobrażeniami i intensywną pracą dla Klientów krajowych i zagranicznych. Działające w latach 1949 - 1973 BPPN wykonało dokumentację techniczną dla rekonstrukcji istniejących instalacji produkcyjnych i pomocniczych w pięciu starych rafineriach: Jedlicze, Jasło, Glinik, Trzebinia, Czechowice.
W 1959 r. BPPN zostało wybrane na biuro koordynujące budową Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych w Płocku (obecnie Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.). W ramach tego zadania opracowało podstawowy program technologiczny i prognozę 30-letniego planu rozwojowego Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych. Zaprojektowało i nadzorowało budowę pierwszej destylacji - DRW 1, która w niezmienionej postaci pracowała do końca XX wieku. W 1973 r. BPPN przyjmuje nową nazwę Biuro Projektów i Realizacji Inwestycji Rafinerii Nafty "Bipronaft" i zostaje generalnym koordynatorem projektu i budowy rafinerii ropy naftowej w Gdańsku (należącą obecnie do Grupy Lotos S.A.). W 1977 r. Bipronaft rozpoczyna działalność międzynarodową wykonując w latach 1977 – 1995 prace dla Klientów z Libii, Chorwacji, Czech, Iraku, Austrii.
16 maja 1996 Bipronaft - firma państwowa, została sprywatyzowana tworząc wraz z wybranym Inwestorem Lurgi Oel Gas Chemie spółkę akcyjną Bipronaft S.A.
Po restrukturyzacji w 1999 r. i wdrożeniu nowych systemów projektowania w efekcie uznania stopnia zintegrowania z firmami Grupy Lurgi AG firma przyjęła nową nazwę Lurgi Bipronaft S.A., co uświetniło również obchody 50-lecie pracy firmy w Polsce.
W 2003 r. firma zmienia nazwę na Lurgi Polska S.A., aby ostatecznie w 2006 roku przyjąć nazwę Lurgi SA. W 2007 r. Lurgi SA została silnie zaangażowana w rozbudowę Rafinerii Gdańskiej wygrywając kontrakty w ramach programu rozwojowego Lotos 10+ na budowę instalacji destylacji atmosferycznej i próżniowej ropy naftowej oraz instalacji produkcji wodoru. W 2008 r. Lurgi SA, w ramach struktur Lurgi AG przejętego przez koncern Air Liquide wykonało prace inżynierskie w projektach realizowanych przez koncern, ale rozwija również działalność na rynkach wschodzących.


 

   
Gratulacje od prezesa Konrada Jaskóły oraz podziękowanie za występ artystce Urszuli Dudziak
   
Uczestnicy uroczystości i tort jubileuszowy

Na uroczystym gardenparty prezes Zarządu Andreas Golombek przedsawił rys historyczny działania firmy i jej dokonania. Życzenia i gratulacje przekazali Zarządowi  i przcowników firmy członek Rady Nadzorczej Lurgi S.A. oraz Konrad Jaskóła - prezes Mostostal S.A. i Marek Sokołewski - wiceprezes Grupy LOTOS S.A. Liczni przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z Lurgi S.A. przekazali prezesow Andreasowi Golombkowi adresy okolicznościowe.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Polecane

Pomnik historii dla XIX wiecznej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.

December 11, 2018

1/4
Please reload

Ostatnio dodane
Please reload

Wyszukaj po frazach