top of page

Gdańsk na Gruzińskich szlakach - maj/czerwiec 2014 r.

Zarząd Oddziału SITPNiG w Gdańsku zorganizował dla członków Stowarzyszenia oraz ich rodzin w okresie od 25 maja do 4 czerwca 2014 roku wycieczkę po GRUZJI, w której wzięło udział 37 osób.

Wyprawa nasza rozpoczęła się samolotem na trasie Warszawa – Kutaisi, a dalej autokarem, którym przejechaliśmy około 1500 km po Gruzji, zgodnie z naszym programem zwiedzania.

Nasza wyprawa rozpoczęła się od jednego z najstarszych miast na świecie – Kutaisi, w którym zwiedziliśmy monastyr Gelati ufundowany przez króla Dawida IV Budowniczego, w którym po swojej śmierci został pochowany. W monastyrze znajdują się freski z XII wieku, które przetrwały do dnia dzisiejszego i są objęte patronatem UNESCO.Następnie zwiedzaliśmy największe miasto skalne na terenie Gruzji w miejscowości Upliscyche, którego początki sięgają czasów starożytnych, a potem przejechaliśmy autokarem do miasta Gori, w którym urodził się Józef Stalin, i w którym powstało Muzeum poświęcone jego życiu (pamiątki z lat młodości, zdjęcia rodziców, żon i dzieci oraz jego działalności politycznej; na terenie tym znajduje się również dom, w którym się urodził i wagon, którym podróżował).

Zwiedziliśmy również stolicę Gruzji – Tbilisi, jedno z najstarszych miast na świecie. Pierwsze wzmianki datują się na V wiek. Al. Szoty Rustawelego (gruzińskiego wieszcza) jest reprezentacyjną ulicą miasta z okazałymi budynkami, sklepami i restauracjami.. Miasto leży na skrzyżowaniu szlaków – jedne biegną z Azji nad Morze Czarne, inne przechodzą w poprzek Wielkiego Kaukazu. Niedaleko Tbilisi bierze swój początek trasa przebiegająca przez góry – Gruzińska Droga Wojenna. Przejazd nią dał nam wiele satysfakcji ze względu na malowniczą trasę biegnącą przez Wielki Kaukaz, wzdłuż której można było podziwiać piękne widoki, wspaniałe zabytki, wiele fortyfikacji i wież strażniczych. Z wielu punktów miasta można zobaczyć jasną figurę stojącą na wysokim wzgórzu. Jest to postać „Matki Gruzji” – kobiety w jednym ręku trzymającej dzban wina dla przyjaciół, a w drugim miecz dla wroga. Oryginalne zabytki, jak – świątynia Matki Bożej Metechskiej, Wielka Synagoga, katedra Sioni z krzyżem Św. Niny (największą relikwią kościoła gruzińskiego), katedra Św. Trójcy – największa prawosławna katedra w Gruzji i na Kaukazie.

Na naszej trasie zwiedzania znalazło się również niewielkie miasto Kazbegi położone na wysokości 5047 m n.p.m., z którego jeepami wśród górskiej scenerii przejechaliśmy do Gergeti na górę, skąd można było oglądać piękne widoki na góry i okolice; na szczycie Gergeti znajduje się katedra Św. Trójcy.

Dalej na naszej trasie były miasta Signagi oraz Mccheta – dawna stolica i jedno z najpiękniejszych miast Gruzji, w którym znajduje się monastyr Dżwari, katedra Sweti Cchoweli (Drzewo życia) – uznawana za najważniejszy gruziński zabytek. Oba te obiekty objęte zostały patronatem UNESCO.

Zakończeniem naszej przygody w Gruzji było miasto Batumi, typowo portowe miasto z kamienistą plażą i różnorodną architekturą. W Batumi znajduje się pięknie położony ogród botaniczny z licznymi drzewami i krzewami, niemal z całego świata. Atrakcją był przejazd kolejką linową, z której można było podziwiać panoramę miasta oraz obejrzeć pokaz delfinów w delfinarium.

Podsumowując naszą wyprawę należy powiedzieć o gościnności samych Gruzinów, dobrej kuchni, pięknych zabytkach i wspaniałych widokach.


(Foto archiwum SITPNiG Oddział Gdańsk)

16 wyświetleń0 komentarzy
bottom of page