Członkowie Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego SITPNiG Oddział w Gdańsku, Koła działającego przy PSG sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Gdańsku, zrealizowali z początkiem miesiąca września wyjazd szkoleniowo-techniczny na Warmię.
Głównym jego celem było zapoznanie się m. in. z pracą biogazowi rolniczej w m. Łęguty gmina Gietrzwałd. Biogazownia została wybudowana w roku 2013. Jej moc elektryczna wynosi 1,2 MW. Wytworzona w silniku zasilanym biogazem energia cieplna przekazywana jest do komór fermentacyjnych, a uzyskana energia elektryczna zostaje przekazana do sieci energetycznej.
Następnie udaliśmy się do Olsztyna. Odszukaliśmy ślady pobytu Mikołaja Kopernika w tym mieście, ponieważ zamieszkał na Zamku i tu zarządzał dobrami kapituły warmińskiej. W przerwie między zajmowaniem się lokalnymi folwarkami i kolonizacją wsi obserwował niebo i zapisywał zmiany, jakie na nim zachodzą. Tak wyznaczył daty przesilenia wiosennego i jesiennego. To właśnie w Olsztynie stworzył też swoje największe dzieło „O obrotach sfer niebieskich”.
Kolejnym etapem wyjazdu było warmińskie Dobre Miasto. Zostało przyjęte do światowej sieci Cittaslow, zrzeszającej miasteczka do 50 tys. mieszkańców, które oferują spokojny styl życia bez pośpiechu i z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc to Skansen miejski. W odrestaurowanych kamienicach z przełomu XVII-XVIII w. odtworzono przy ulicy Sowińskiego dawne zakłady rzemieślnicze: szewsko-rymarski, krawiecki, fryzjerski, pracownię fotograficzną, dom piekarza. Ciekawsze zabytki w tym mieście, to także: Baszta Bociania, Wieża ciśnień oraz gotycka kolegiata wybudowana na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach.
Na terenie hotelu w m. Wojciechy na spotkaniu integracyjnym przy ognisku omawialiśmy propozycje działalności na drugie półrocze 2021 oraz zamierzenia i zarysy planu na 2022 rok.
W m. Smolajny oglądaliśmy barokowy pałac, dawną letnią rezydencję biskupów warmińskich, wybudowaną z inicjatywy biskupa Adama Stanisława Grabowskiego. Pałac ten był również ulubionym miejscem pobytu słynnego satyryka i bajkopisarza, ostatniego biskupa warmińskiego, Ignacego Krasickiego. Obecnie jest tu szkoła rolnicza, trwa remont obiektu.
W Lidzbarku Warmińskim zwiedziliśmy Zamek Biskupów Warmińskich - perłę architektury gotyckiej z XIV w. Jego dziedziniec dzięki krużgankom przypomina dziedziniec Zamku na Wawelu. Inny zabytek godny obejrzenia to Zespół fortyfikacyjny Bramy Wysokiej.
W Górowie Iławeckim poznaliśmy historię dawnego kościoła średniowiecznego, a obecnie Cerkwi Greckokatolickiej. W jej wnętrzu niespodzianka: styl gotycki połączony ze sztuką nowoczesną - Ikonostas malowany przez Jerzego Nowosielskiego. Zwiedziliśmy obiekty dawnej gazowni z zachowanym zbiornikiem gazu oraz dwoma sześcioretortowymi piecami. Gazownia miejska rozpoczęła pracę we wrześniu 1908 r., a przerwała w lutym 1945 r. Ponownie została uruchomiona w roku 1964, wykorzystując brakujące urządzenia z gazowni w Sępopolu i Braniewie, by zakończyć pracę w 1992 r. Zajrzeliśmy również do oryginalnego Muzeum z eksponatami od czasów napoleońskich do początku XX wieku, prowadzonego przez Stowarzyszenie Dreysse.
Realizacja tego wyjazdu zaowocowała poznaniem ciekawych osób z naszej branży, którzy wzbogacili naszą wiedzę techniczną w dziedzinie kogeneracji oraz przypomnieli stosowane technologie wytwarzania gazu w gazowniach klasycznych w XX w. Poznaliśmy interesujące historyczne obiekty budowlane, związane z życiem znanych Polaków. Godna uwagi jest także przyroda Warmii, która charakteryzuje się dużą liczbą jezior, niespotykaną fauną i florą. Do efektów tego wyjazdu należy dodać udaną integrację jego uczestników.
Foto arch. SITPNiG Oddział w Gdańsku
Comments