Koło Zakładowe SITPNiG przy Zakładzie Gazowniczym w Krakowie zorganizowało w dniu 14.08.2021 r. wyjazd naukowo techniczny z cyklu „Poznajemy okolice Krakowa„ był to już trzeci wyjazd z tego cyklu. W programie wyjazdu znalazły się: Opactwo Sióstr Benedyktynek w Staniątkach, Królewski Zamek w Niepołomicach oraz Muzeum Fonografii. Wyjazd zakończyliśmy podziwianiem panoramy z Kopca Grunwaldzkiego.
Klasztor Benedyktynek pw. Świętego Wojciecha w Staniątkach ufundowany w 1216 roku przez Klemensa z Brzeżnicy z rodu Gryfitów oraz jego żonę Racławę w swojej ponad 800-letniej historii był świadkiem wielu wydarzeń. W 1253 roku przywileje Klasztoru zostały potwierdzone bullą papieża Innocentego IV. Pierwotne zabudowania klasztorne spłonęły w pożarze w 1530 r. Spłonęła wtedy również biblioteka klasztorna. Klasztor został odbudowany w latach 1619-1649 staraniem Ksieni Anny Cecylii Trzcińskiej. Klasztor był niszczony kilkakrotnie między innymi podczas potopu szwedzkiego i wojny północnej zawsze podnosił się jednak z upadku. W okresie zaborów Klasztor uniknął kasacji przez władze austriackie ze względu na prowadzoną przez siostry szkołę dla dziewcząt . Na żądanie cesarza Józefa II otwarto w 1784 r. rządową szkołę dla panien i szkółkę dla dzieci wiejskich . Szkoły te funkcjonowały także po odzyskaniu niepodległości przez Polskę a w 1923 roku otwarto również 5-cio letnie gimnazjum. Placówki te zostały zamknięte w1953 roku przez władze komunistyczne a siostry zostały zmuszone do przeniesienia się do Alwerni. Do Staniątek powróciły w roku 1956. Opactwo należy do Kongregacji Benedyktynek pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny. Kongregacja obejmuje 9 klasztorów Benedyktynek w Polsce. W 2016 roku Opactwo obchodziło 800-lecie fundacji Klasztoru. Rozporządzeniem Prezydenta R.P z 20 kwietnia 2020 r Zespól Klasztorny w Staniątkach został uznany Pomnikiem Historii. Klasztor oglądaliśmy w ramach nocy muzeów Cracovia Sacra, zwiedzanie odbywało się z przewodnikiem i obejmowało kościół, muzeum przykościelne, bibliotekę oraz części które znajdują się za klauzurą i normalnie nie są udostępnione do zwiedzania tj. ogrody, refektarz cele mieszkalne.
Drugim punktem który zwiedzaliśmy był królewski zamek w Niepołomicach. Królewski zamek w Niepołomicach jest fundacją króla Kazimierza Wielkiego i od swojego powstania miał pełnić dwie funkcje; obronną i służyć jako rezydencja myśliwska do wypadów na polowania do Puszczy Niepołomickiej. W zamku odbywały się także zjazdy koronne, sądy, nadawano przywileje, przyjmowano poselstwa. Zamek zbudowany pierwotnie jako gotycki w latach 1551-1568 zostaje przebudowany w stylu renesansowym pod kierunkiem Tomasza Grzymały i Santo Gucciego. W zamku bywali królowie Władysław Jagiełło, Zygmunt Stary Zygmunt August królowa Bona kazała założyć tu ogrody w stylu włoskim .Podczas potopu szwedzkiego 1655 r zamek zostaje splądrowany i częściowo zniszczony poprzez wykorzystywanie go jako magazynu. Próby odbudowy zamku odbywają się za Augusta Mocnego i Augusta III.W okresie zaborów zamek przejmuje wojsko austriackie i przerabia go na koszary. Po odzyskaniu niepodległości zamek nadal podupada. Przywrócił go do świetności gruntowny remont wykonany w latach 1991-2007. Zwiedzamy zamek oraz ekspozycje przygotowane na zamku tj. Gabinet Włodzimierza Puchalskiego – zbiory fotografii ptaków wykonane przez fotografa. Zwiedzamy ekspozycję przyrodniczą , zbiory myśliwskie. Oraz galerię malarstwa malarzy okresu Młodej Polski oraz ekspozycję malarzy europejskich. Zwiedzanie kończymy w ogrodach zamkowych. Z ogrodów piechotą udajemy się do Muzeum Fonografii jest ono częścią Małopolskiego Centrum Dzwięku i Słowa W siedmiu salach ekspozycyjnych zgromadzono ponad 150 eksponatów najstarsze pochodzą z przełomu XIX I XX wieku. W sali pierwszej oglądamy najstarsze fonografy i gramofony z skórzanymi tubami. W sali drugiej zapoznajemy się z technikami nagrywania dźwięku sala trzecia poświęcona jest zabytkowej technice wojskowej są tu radiostacje , słuchawki hełmofony. Sala czwarta to pierwsze odbiorniki radiowe lampowe różnych światowych firm. Sala piąta to magnetofony szpulowe kasetowe a także sprzęt grający produkcji polskiej. Sala szósta to sala w której można odsłuchać wybraną płytę winylową a jest ich tu ponad 2000.
Na zakończenie naszej wizyty w Niepołomicach udajemy się na Kopiec Grunwaldzki. Podobno z tego miejsca wyruszyło wojsko Króla Władysława Jagiełły na Grunwald. Z wysokiego na kilkanaście metrów kopca podziwiamy panoramę Niepołomic, Krakowa i Beskidów
Comentarios