W dniach 30 września – 2 października 2024 roku w Kolumna Park Hotel w Przygoniu k/Dobronia odbyła się, po pięcioletniej przerwie spowodowanej m. in. pandemią covid, XI edycja TOp-Gaz Technika Opomiarowania Gazu dziś i jutro.
Głównym celem konferencji, której motto brzmiało „Pomiary w gazownictwie – dzisiejsze innowacje, jutrzejsze wyzwania”, była prezentacja aktualnych problemów związanych z pomiarami jakości i ilości nie tylko gazu ziemnego ale także biometanu, wodoru czy dwutlenku węgla, co jest związane z dążeniem do osiągnięcia neutralności klimatycznej naszego kraju.
Organizator, łódzki Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, serdecznie dziękuje za objęcie Patronatem Honorowym XI sympozjum TOp-Gaz:
Panu prof. Dr. Hab. Jackowi Semaniakowi, Prezesowi Głównego Urzędu Miar,
Panu dr hab. inżynier Jackowi Jaworskiemu, Dyrektorowi Instytutu Nafty i Gazu Państwowego Instytutu Badawczego
oraz Zarządowi Izby Gospodarczej Gazownictwa.
Organizatorzy szczególne podziękowania kierują do Sponsorów tego wydarzenia:
Sponsorów Złotych – tytuł ten nadano dwóm spółkom: Polskiej Spółce Gazownictwa sp. z o.o. oraz Orlen S.A.
Sponsora Srebrnego: tytuł ten nadano spółce Plum sp. z o.o.
Sponsora Brązowego: tytuł ten otrzymał Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Prawie 90 uczestników wysłuchało 22 prezentacji pogrupowanych w 7 sesji tematycznych. Wśród autorów referatów i prelegentów byli przedstawiciele operatorów gazociągów: PSG sp. z o.o. oraz OGP GazSystem S.A., producentów urządzeń pomiarowych oraz automatyki: Plum sp. z o.o., Elmark Automatyka S.A., Emerson Process Management sp. z o.o., COMMON S.A., Honeywell Polska, Endress+Hauser Polska, laboratoriów badawczych oraz wyższych uczelni technicznych: Orlen S.A. Oddział LPB PGNiG w Warszawie, Instytutu Nafty i Gazu PIB, Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Śląskiej. Każda prezentacja zachęcała słuchaczy do zadawania pytań, krótkiego skomentowania albo uzupełnienia poruszonego tematu. Dodatkowo, w przerwach pomiędzy referatami, firma SICK sp. z oo oraz Integrotech sp. z o.o. zapoznały uczestników z profilem swojej działalności, ofertą świadczonych usług oraz najnowszych urządzeń. Stoisko z wystawą swoich produktów przygotowały firmy: COMMON S.A, Plum sp. z o.o., Integrotech sp. z o.o., Merazet S.A. oraz SICK sp. z o.o.
Naszymi prelegentami byli:
W skład Komitetu Naukowego, który dokonał udanego wyboru tematyki i zachęcił autorów do przygotowania referatów weszli:
Dr inż. Eliza Dyakowska – Izba Gospodarcza Gazownictwa,
Aneta Korda-Burza - Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.,
Bogusława Gutowska – Oddział SITPNiG w Łodzi,
Dr hab. inż. Maciej Chaczykowski, prof. uczelni – Politechnika Warszawska,
Wojciech Laszuk – Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o.,
Grzegorz Maciejewski - Orlen S.A. Oddział Laboratorium Pomiarowo-Badawcze PGNiG w Warszawie
Mariusz Sawicki – Plum sp. z o.o.,
Konrad Skiba – COMMON S.A.
Za zorganizowanie przedsięwzięcia odpowiadał Komitet Organizacyjny w składzie:
Bogusława Gutowska
Marta Białek
Katarzyna Prochowska
Piotr Białek
Krzysztof Janiszewski
Michał Olszański
Mariusz Urbański.
Jeden z wieczorów urozmaicił występ młodego łódzkiego zespołu Heima, który na koncercie przedstawił utwory ze swojej nowej EPki.
Uczestnicy zakończonej XI edycji TOp-Gaz wskazali na potrzebę organizowania takich specjalistycznych konferencji i konieczność kontynuacji sympozjum TOp-Gaz jako ważnego forum do wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji dla przedstawicieli świata nauki, służb pomiarowych operatorów gazociągów jak i producentów urządzeń.
Foto archiwum SITPNiG O/Łódź
Comments